Virtuálna realita preniká do najrôznejších odvetví od obrany (simulátory pre vojakov), cez školstvo (digitálne učebné pomôcky) až po marketing. Práve v ňom si nachádza uplatnenie vo forme interaktívnych virtuálnych prehliadok, ktoré postupne nahrádzajú tradičné obrázkové a video galérie. Čo taká virtuálna prehliadka ponúka a prečo je ich stále viac a viac?
Čo je virtuálna prehliadka?
Virtuálna prehliadka, spolu so synonymami 360° alebo 3D prehliadka, predstavuje zobrazenie akéhokoľvek miesta v 3D priestore a zároveň pokrýva plných 360°. Klasická fotka divákovi ukáže len istý výsek priestoru, často práve objekt záujmu. Konvenčné video rovnako účelovo vyberá aspekty toho-ktorého priestoru, ktoré odprezentuje s pútavou hudbou, prípadne informáciami v podobe sprievodných textov alebo hovoreného slova.
Virtuálne prehliadky búrajú tieto zaužívané spôsoby prezentácie a neskrývajú absolútne nič – predmetný priestor zobrazujú v plnej kráse a rôznymi prvkami obohacujú zážitok z virtuálnej návštevy. Zjednodušene by sa dalo povedať, že divák sa prostredníctvom virtuálnej prehliadky bude cítiť akoby sa na danom mieste skutočne nachádzal. Čo teda tvorí základ virtuálnych prehliadok? 360° sférické panorámy (alebo tiež 360° video, ktoré však v tomto článku nebudeme popisovať).
Existujú viaceré spôsoby ako vyhotoviť 360° panorámu – od 360° fotoaparátov, kamier, laserových skenerov, dronu – týmto rôznym možnostiam sa budeme venovať v samostatnom článku. Pointou je z jedného miesta vyhotoviť fotografiu s pomerom strán 2:1 (teda 2x širšiu než vyššiu) v dostatočnom rozlíšení, ktorá zaberie celých 360°. Dôležité je pritom, aby jednotlivé dielčie fotky, z ktorých je táto panoráma tvorená správne do seba zapadli a nevytvárali seky v miestach ich spojov. Po vyhotovení dostatočného množstva panorám pokrývajúcich celý priestor záujmu nasleduje spracovanie záberov v špecializovanom softvéri a tvorba samotnej virtuálnej prehliadky.
Design virtuálnej prehliadky hrá významnú rolu. Prispôsobuje sa korporátnym farbám, design manuálu a je šitý na mieru účelu, pre ktorý je prehliadka tvorená. Fantázii sa medze nekladú a virtuálne prehliadky je možné obohatiť o najrôznejšie interaktívne prvky:
Hudba
Informácie
Pôdorys
Galéria
Video
Animácie
Google mapa
Minihra
Online sprievodca
Hovorené slovo
Jazykové mutácie
Celá webstránka
Virtuálne prehliadky je možné neskôr dopĺňať o nové panorámy, prípadne upravovať ich prvky. Sú kompatibilné so všetkými typmi zariadení od počítačov, cez tablety a mobilné telefóny až po VR headsety – špeciálne okuliare na prezeranie vo virtuálnej realite. Môžu bežať online a spúšťať sa prostredníctvom URL odkazu – linku na server, na ktorom sú uložené; alebo lokálne offline cez súbor prezerateľný v dedikovanom prehliadači.
Výhody virtuálnych prehliadok
Na nič nezabúdajú
Na rozdiel od klasických fotiek a videa pokrývajú celých 360°
Kompletné a komplexné
Všetky informácie o priestore zhromaždené na jednom mieste
Pútavé a interaktívne
Diváka na prvý pohľad zaujmú a navodia pozitívnu emóciu
Šité na mieru
Design a ovládacie prvky podľa požiadaviek a želanej funkčnosti
Integrácia s Google Analytics
Umožňuje presne sledovať a merať návštevnosť virtuálnej prehliadky
Nahratie na Street View
Umiestnenie panorám na Google Maps zvyšuje SEO skóre Business profilu
Sociálne siete
Panorámy je možné nahrať na Facebook ako interaktívne otočné 360° fotky
Export ako 360° video
A následné nahratie na Youtube v 4K kvalite priblíži prehliadku tradičnejším divákom
A čo ceny virtuálnych prehliadok?
V porovnaní s pridanou hodnotou virtuálnej prehliadky zanedbateľné.
Neobjasnili sme Vám niektoré aspekty virtuálnych prehliadok, ktoré Vás zaujímajú?